Wstyd. Dlaczego polskie gwiazdy boją się tęczy?

34

O tragedii w Orlando, gdzie uzbrojony po zęby szaleniec zastrzelił w klubie dla gejów 49 osób, a 53 ciężko ranił, nie sposób było nie usłyszeć. Sądząc jednak po aktywności w sieci polskich gwiazd i celebrytów, wydarzenie to nie zrobiło na nikim większego wrażenia.  Próżno szukać łzawych epopei o zwyciężaniu zła miłością, nawoływania do tolerancji czy po prostu zwykłej refleksji nad tym, co się stało. A przecież do tej pory wszelkie akty terroru były przez celebrytów skrupulatnie odnotowywane. Dlaczego tym razem jest inaczej?

Najpierw jednak chciałbym pochwalić tych, którzy zdecydowali się wyjść przed szereg. Doda, Tomasz Kammel, Dawid Podsiadło, Grażyna Wolszczak, Michał Piróg. Pewnie kogoś pominąłem, ale mówię tu o pierwszej lidze, tych najbardziej widocznych. Każde z nich, choćby symbolicznie, poświęciło trochę swojej przestrzeni reklamowej na to, żeby oddać hołd ofiarom i potępić bestialstwo wymierzone w społeczność homoseksualną. Nie będę ukrywał, że kiedy zobaczyłem wideo nagrane przez Tomka to mocno się zdziwiłem, bo bądźmy szczerzy, takim gestem on ryzykuje najwięcej. Bo pracuje w Telewizji Publicznej, która od kilku miesięcy ma jasną linię programową, bo plotki o jego orientacji seksualnej są już nieodłącznym elementem jakiejkolwiek dyskusji, w której pada nazwisko Kammel, bo w końcu jako prezenter i dziennikarz powinien być przeźroczysty. Ogromny szacun, Tomek! I nagroda specjalna dla Saszan. Specjalna, bo od młodych nic nie wymagam, a jednak potrafią.

A co z resztą? Dlaczego po zamachach we Francji czy Belgii wylewało się morze facebookowych łez, flag, okolicznościowych grafik? Czy współczucie celebrytów jest ograniczone geograficznie i obejmuje tylko Europę i tragedia, która miała miejsce kilka tysięcy kilometrów od Polski nie pokazuje się już na Waszych radarach empatii? Przepraszam, ale będę jechał po nazwiskach.

Małgorzata Kożuchowska, Kayah, Monika Olejnik, Kuba Wojewódzki. Wielcy tego show-biznesowego świata, którzy nie czekali nawet kilku godzin, by dać wyraz swojej solidarności z ofiarami np. ataków w Paryżu. Teraz milczą. Monika Olejnik dodaje kilka postów związanych z piłkarskimi Mistrzostwami Europy, Kuba chwali się zdjęciami z tropikalnych wakacji ze swoją śliczną dziewczyną, a Małgosia promuje akcje charytatywne. Ok, Boskiej Kożuchowskiej odpuśćmy, bo walczy o życie dzieci, a to ważniejsze niż stracone już życie jakichś tam amerykańskich pedałów.

Dlaczego milczą artystki, których twórczość od dawna porusza i tak mocno angażuje homoseksualistów? Edyta Górniak, która opłakuje śmierć amerykańskiego aktora i ma ogromne pokłady empatii i nadzwyczajnej wrażliwości, nie zdobyła się na żaden gest, a przecież na jej koncertach pierwsze rzędy to tęczowa armia wpatrzona w nią od kilkunastu lat. Wiem, bo byłem, bo znam jej odbiorców. To samo Justyna Steczkowska. Skąd ta cisza? Znasz swoich fanów, w Twojej ekipie nie brakuje gejów. Wiem, że większy interes jest w tym, żeby na Facebooku zareklamować swój koncert, ale dwa słowa odnośnie ataku wymierzonego w ludzi, dzięki którym ktokolwiek kupuje jeszcze bilety na Twoje występy nie zabolą. Monika Brodka też zapomniała zmienić profilowego na tęczowe, a szkoda. Agnieszkę Włodarczyk nie dalej niż dwa miesiące temu spotkałem na imprezie dla gejów, ale widocznie zabłądziła. Po rozstaniach ludzie szwendają się w różnych dziwnych miejscach, więc brak jakiejkolwiek reakcji z jej strony jest usprawiedliwiony.

Odrębny akapit należy się Andrzejowi Piasecznemu. Wszyscy wiemy dlaczego. Nie oceniam jego wyborów, każdy ma prawo do mówienia o swoim życiu prywatnym tyle, ile uważa za stosowne. Ale jeśli pół roku temu rozmawiam z nim podczas nagrań do The Voice, dosłownie dwa dni po atakach w Paryżu, a na jego marynarce błyszczy czarna wstążka jako znak solidarności z ofiarami, to teraz ta cisza wydaje mi się trochę nie na miejscu. Kurwa, trochę przyzwoitości. Nie oczekuję tego od Dawida Wolińskiego. On też się nie pokusił o nawet symboliczny post. Był zajęty reklamowaniem nowego samoopalacza i publikowaniem zdjęć z „dorszyka” z Gośką Sochą. Są lajki, komentarze od przystojnych facetów, to wystarczy. Jak Dawid pojedzie na wakacje do USA to na pewno będzie bawił się w lepszych klubach gejowskich niż jakaś speluna w Orlando.

Najbardziej rozczarowały mnie nasze międzynarodowe gwiazdy. Joanna Krupa woli fotografować swoje piersi niż zwrócić uwagę na horror, który rozegrał się ledwie kilkaset kilometrów od miejsca, w którym na co dzień mieszka. Anja Rubik – nie wiem co powiedzieć, liczę, że to jakieś fatalne przeoczenie, pomyłka, bo kto jak kto, ale ona nigdy nie zapominała o mniejszościach i jest jedną z niewielu osób, które od zawsze głośno manifestowały niewygodne dla polskiego społeczeństwa poglądy.

I nie piszę tego wszystkiego tylko dlatego, że jestem smutnym pedałem, któremu marzy się walka o prawa uciśnionych. Bycie gwiazdą/celebrytą/osobą publiczną to nie tylko rozpoznawalność, pieniądze i sympatia milionów. To również ogromna odpowiedzialność. W takich momentach, kiedy ginie kilkadziesiąt osób i to tylko dlatego, że kochają „inaczej” (to najbardziej chujowe określenie wszechświata), trzeba zareagować. Choćby dlatego, że przyglądają się temu młodzi ludzie, sami odkrywający swoją seksualność, zadający pytania, chcący potwierdzenia, że wszystko jest okej. Szczególnie w takim kraju jak nasz. Wiecie, robię z wami wywiady, spotykamy się na pełnych blichtru imprezach i przez ułamek sekundy może się wydawać, że jesteśmy równi. Nie jesteśmy. Nie dlatego, że więcej zarabiacie, że ludzie zaczepiają was na ulicy. Nie jesteśmy równi dlatego, że mi odmawia się podstawowych praw. Mi i tysiącom waszych fanów, ludzi, dzięki którym na wasze konta trafiają fajne pieniądze i nie musicie się martwić takimi pierdołami, nawet jeśli sami jesteście homoseksualistami, bo pojedziecie sobie na wakacje do Dubaju i możecie mieć wszystko w piździe.

Od tragedii w Orlando minęły już 3 dni. Macie jeszcze czas, żeby coś powiedzieć, napisać. Informujecie nas o tym, co jedliście, jakiej marki sukienkę dostałyście w prezencie. Chuj z tym. Teraz chciałbym wiedzieć, dlaczego milczycie akurat wtedy, kiedy wasz głos jest tak ważny.

PS. Wiem, wiem, zaraz mądre głowy będą krzyczeć, że przecież o atakach terrorystycznych w Nigerii czy Turcji też nikt nie pisał, więc gdzie ta równość. Ano nikt nie pisał właśnie z powodu ignorancji. Ludzie przyzwyczaili się, że w pewnych rejonach świata takie rzeczy są na porządku dziennym. Nie pozwólmy więc, by ktokolwiek przeszedł do porządku dziennego ze strzelaninami w USA, a już na pewno nie z przemocą wobec mniejszości seksualnych.

34 KOMENTARZE

 1. dobrze napisane, bardzo dosadnie, bo inaczej chyba się nie da w dzisiejszych czasach, nie? do mnie trafiają takie słowa. mocno chujowe jest, właściwie, że mamy XXIw, mamy miliony pierdół we wszelakich aspektach życia, skacze się sobie do gardeł w sądach o byle gówno, a nadal szeroko unikany jest temat homoseksualistów, z powodu jakiegoś niedorzecznego strachu. ten świat jest żałosny. ludzie są.

 2. A ja się nie zgadzam. Owszem, trochę razi to, że pewne sławne osoby w przypadku innych tragedii wyrażały swoje ubolewanie, a teraz milczą. Nie neguję tego. Jednak czy naprawdę trzeba człowieka mieszać z gównem, bo RAZ się nie odezwał? Na świecie codziennie wydarzają się dramaty. Nie sposób pisać o każdym, naprawdę.

  Nazwisko Małgosi Kożuchowskiej w tym artykule to już naprawdę nieporozumienie. Fakt, nie odezwała się na temat Orlando ani słowem. W tym samym czasie rzeczywiście promowała akcje charytatywne. A właściwie jedną konkretną – chorego Emila. Emila, dla którego środki ciągle nie zostały zebrane, chociaż czas jest do pieprzonej północy, bo jego serce dłużej może nie wytrzymać. No i co? Czy naprawdę to, że wsparła chłopca, zamiast pisać o tym, jak to jej źle, że ktoś został zabity, jest teraz gorsze? Bo na topie jest co innego? Przepraszam, ale będę szczera: gdybym była osobą publiczną i miała do wyboru: być miliardową osobą, która powie, że homofobia/jakikolwiek inny przejaw zła jest po prostu ZŁY czy może jednak wykorzystać swoje zasięgi do tego, żeby uratować jakieś dziecko, wybrałabym to drugie. I to bez wahania. Uświadamiać ludzi można zawsze, nie trzeba czekać do zamachów czy wojen. A rodzicowi, który do Ciebie pisze i prosi o pomoc, bo mu ciężko chore dziecko umiera, bo nie ma kasy na operację, raczej nie powiesz „OK, pomogę, ale poczekaj miesiąc”. Naprawdę, kwestia priorytetów.

  Tak serio, to na słowa krytyki w tym momencie zasługują ci znani, którzy nie robią nic, totalnie nic pożytecznego społecznie. A nie ci, którzy raz siedzą cicho albo prężnie działają w INNEJ sferze i też swoim działaniem pomagają potrzebującym.

  • Jedna rzecz – ja nie krytykuję. Pytam tylko dlaczego te osoby, które w poprzednich miesiącach/latach dzieliły się jakąś refleksją/żalem przy tego typu wydarzeniach, AKURAT teraz milczą. Tu nie ma przypadkowych nazwisk, to są wszystko osoby, które w przeszłości zawsze aktywnie wypowiadały się na takie tematy, potępiały pewne zjawiska. Tutaj ich milczenie jest zastanawiające, to wszystko.

    • Ależ zmienisz. To słowa pełne nienawiści, nieważne, czy tak mówi któreś pismo zwane świętym, czy tak mówią ludzie, przyczyniło się do tej masakry i do wielu, wielu innych. To lekceważenie, to brak wsparcia zabija. Nie tylko psychopata.

    • Nie zgadzam się. Owszem, czyny stoją ponad słowami, ale słowa też kształtują rzeczywistości. Mowa nienawiści prowadzi coraz częściej do samobójstw, więc jak słowa nie wpływają?

     • Mowa nienawiści jest czymś zupełnie innym. Zło niestety ma większą siłę przebicia, zresztą popatrzcie: ile razy, gdy oglądacie jakieś wiadomości, natrafiacie na dobre newsy? A teraz przyrównajcie to do liczby tragedii, o których jesteśmy informowani. Widać różnicę? Nie powiecie mi, że nie widać.
      Żeby zrobić dobro, trzeba się dużo bardziej natrudzić. Trzeba do ludzi mówić, uświadamiać ich, ale bez czynów nie ma tu sensu.

 3. A czemu nikt nie zauważa, że M. Ostrowska, najwieksza i najszczersza sojuszniczka lgbt juz kilka godzin po tragedii zamiescila ns fb komentarz i informacje o tym? To nie gwiazda? Ona zawsze jest z nami

 4. Trafnie ujęte i zdecydowanie jestem za – wstyd że są ludzie którzy tak naprawdę nie mają nic do powiedzenia są nikim życiowymi nieudacznikami umiejącymi jedynie wyzywać grozić poniżać . W imię wiary nieistniejącej iluzji całkowicie żyjący w cieniu a jednak w ukryciu i pseudo anonimowości zieją nienawiścią obawiając się prawdy . Zawsze ten który sieje nienawiść ma najwięcej do ukrycia .

 5. Dzisiaj przysłuchiwałem się dyskusji dwóch panów po 50-tce pod moim domem:
  -widziałeś co się stało w Ameryce? facet wjechał do klubu dla gejów i ich pozabijał!
  – no i bardzo dobrze, przecież „pedały to odpad”

 6. trochę to żałosne, żę gejów karzesz opłakiwać bardziej niż „zwykłych” śmiertelników. Bo co, bo niby tacy poniewierani? Bzdura. Człowiek to człowiek, ma takie same prawa do szczęścia jak inny, a fakt, że został bestialsko zamordowany nie przekreśla jego tragedii, bo jest czy nie jest homo. Jakoś nie widzę twojego zainteresowania mordowaniem Chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Co to, brak czasu czy co?? Ja widzę inny powód olania strzelaniny: Francja była pierwsza, szok był największy. Już nawet zamach w Belgii nie odbił sie jakimś szerokim echem. Tym bardziej zamach w USA, państwie odległym od Europy. Łączenie się w bólu na FB to dziś rodzaj lansu: jaka jestem zajebista, bo opłakuję publicznie biedne ofiary. Po prostu się nudzi za któryms tam razem. I gwiazdy juz nie są zainteresowane, już nie wzbudza to takich emocji. Tylko dlatego, wbrew pozorom, nikt nie opłakuje Orlando. Nie dlatego, że nie chce opłakiwać gejów, tylko po prostu świat ma dziś na głowie inne lansy. Więc przestańcie płakać, że nikt was nie opłakuje. Bo bycie gejem nie oznacza, ze należy was opłakiwać bardziej.

   • Powtórzę pytanie: czy reagujesz oburzeniem na FB kiedy strzelają do cywilów w Syrii?? Bo chcesz współczucia dla gejów, ale już cierpienie, sto razy większe, innych ludzi niwiele chyba Cię obchodzi??

    • Cierpienie sto razy większe? Jest jakiś rozróżnik o którym nie wiem? Oburza mnie sytuacja w Syrii, ale jest uwarunkowana politycznie i militarnie. Tutaj mamy do czynienia ze zjawiskiem społecznym, które może eskalować 🙂

 7. a tacy jak Cejrowski wrecz do tego typu agresji namawiaja w mediach.Wyniosl sie z Polski a dlaczego swoje frustracje zostawia nam ? brzydze sie nim i jego pogardliwym stosunkiem do ludzi

 8. A dlaczego CLEO, która posiada grubo ponad milion fanów na FB słowem się nie zająknęła? 80% tych meduz intelektualnych jest w stanie coś napisać tylko wtedy, gdy będzie to wystarczająco hot & trendy. Gdyby FB rozdawał 100 nowych followersów za notkę o Orlando, to prawdopodobnie tonęlibyśmy w poruszających wpisach polskich cebulaków (bo nawet celebryta to w przypadku polszy zbyt duże słowo). Pozdrowienia!

 9. Bardzo trafnie i dobitnie! Bycie na pedestale to nie tylko splendor drogi szampan i kawior, ale przede wszystkim odpowiedzialność. To również możliwość trafiania do mas, za pomocą jednego głupiego posta, czy krótkiej wzmianki w wywiadzie… Jak widać nie wszystkie nasze gwiazdy, gwiazdki i gwiazdeczki dorosły faktycznie do swojej roli.
  Wielki Szacunek dla Małgorzaty Ostrowskiej, o której nie wspomniałeś, a która nie tylko teraz, ale na kazdym możliwym kroku walczy o równe prawa dla LGBTQiA https://www.facebook.com/ostrowska.malgorzata/photos/a.157046910987518.44298.113469592011917/1458171290875067/?type=3&theater

 10. Szaleniec? Chyba nie. W pełni świadomy tego co robi muzułmanin, który otwarcie manifestował nienawiść do homoseksualistów i znęcał się nad żoną. Niestety bez wyroku, broń do ręki wsadziła mu poprawność polityczna.

 11. Bardzo dobrze ujęte, podoba mi się jak bezpośrednio piszesz, bez zbędnych ceregieli.
  Na mnie wielkie wrażenie robił filmik Tomka Kammela, widać, że mówi szczerze i bardzo przekonująco. I, tak jak napisałeś, jest to bardzo ryzykowny krok z jego strony, za co cenię go szczególnie.
  Jak zwykle świetny tekst. Pozdrawiam.

 12. Po co narażać sie potencjalnym klientom i kontrahentom którzy są homofobami. W sumie nikt nie oczekuje tutaj wylewnych słów zdjeć i komentarzy po prostu gdy zginie kotek to zrobią z tego aferę i bedą pisać jaka szkoda. A tutaj pomijając fakt że to byli homoseksualiści to tez byli ludzie i taki masowy mord nie powinien obejść sie bez echa. Jak widać nasze ‚gwiazdy’ postanowiły udawać że o niczym nie wiedza.
  A Ty uważaj bo juz Cie nie wpuszcza na salony jak tak bedziesz nazwiskami strzelał ?

 13. Do dzis, a mamy 2016, napotkanie rodaka Polaka, czy to profesora uniwersytetu czy tez oderwanegio od pluga, ktory nie bylby homofobem, nie bylby rasista czy tez nie bylby antysemita – GRANICZY Z CUDEM.

 14. Burza w szklance wody. zycia nie wrocisz. Posta Edyty czy Malgosi nie zauwazylby nikt poza gejami. Homofobiczni ludzie nie sledza ich profilow. Wiec trochhe poklasku w swojej swicie nie zmieni niczego. Zbyt emocjonalny wpis. Mam wrazenie ze troche dla podbicia klikalnosci. Nastepnym razem gleboki oddech dea razy przed kliknieciem „opublikuj”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here