10 największych fobii gwiazd, z których nie zdają sobie (jeszcze) sprawy

1

Ostatnio trafiłem na stronę mojafobia.pl – niezupełnie przypadkiem, bo chciałem zdiagnozować swój lęk przed wyeliminowaniem z diety majonezu. Niestety, okazało się, że taka przypadłość nie została jeszcze naukowo sprecyzowana, ale wertując kolejne hasła trafiłem na fobie, które dolegają wielu polskim celebrytom. Wybrałem dla Was 10 najlepszych.

Antefamafobiastrach związany z przekonaniem, że osoby w innym pomieszczeniu rozmawiały o tobie tuż nim tam wszedłeś. Nowy typ fobii opracowany na podstawie programu „Azja Express”, zdiagnozowany bezpośrednio u Renaty Kaczoruk. Psychologowie ostrzegają jednak, że może się rozprzestrzeniać.

Abcellofobia – strach przed wyjściem z toalety. Rzadka, wręcz lokalna fobia, występująca dotychczas w okolicach Chorzowa. Jedyną zadeklarowaną publicznie osobą cierpiącą na to schorzenie w Polsce jest Agnieszka Woźniak-Starak. Prezenterka twierdzi, że nabawiła się abcellofobii przez panią Dorotę Rabczewską.

Ergofobiastrach przed pracą. Ambasadorką fundacji zrzeszającej kobiety z ergofobią w Polsce jest Sara Boruc. W jej szeregach na różnych szczeblach działają też blogerki modowe i youtuberzy.

Gamofobiastrach przed małżeństwem, przed wstąpieniem w związek małżeński. Jedna z nielicznych fobii, której posiadacze odmawiają leczenia. Protestom w sprawie wykreślenia gamofobii z listy zaburzeń psychicznych przewodzi w Polsce Tomasz Karolak. W kuluarach mówi się, że fobii tej nabawił się niedawno również Piotr Adamczyk.

Laliofobia, Lalofobiastrach przed mówieniem. Prawdziwa plaga wśród polskich celebrytów. Wysławianie się może powodować nawet paraliż, a poprawnemu formowaniu zdań np. podrzędnie złożonych mogą towarzyszyć ataki apopleksji. Na laliofobię cierpią m.in. Rafał Jonkisz i Paula Tumala.

Malkantofobiastrach, chorobliwa niechęć do śpiewania. Pierwszym przypadkiem odnotowanym na terenie naszego kraju była Marta Wiśniewska ps. Mandaryna. Niestety, zaawansowana terapia nie pomogła. Na świecie z malkantofobią zmaga się m.in. Britney Spears.

Rytifobiastrach przed dostaniem zmarszczek. Potocznie nazywana też „zespołem Nicole Kidman”. W 99% przypadków występuje wśród kobiet. W Polsce terapię wspomagającą refunduje fundacja im. Ewy Minge. Choć nigdy oficjalnie się do tego nie przyznały, o rytifobię podejrzewa się też m.in. Joannę Racewicz i Kayah. W 2014 roku z fobią tą walczyła również Małgorzata Socha. Jedynym odnotowanym dotąd męskim przypadkiem jest Krzysztof Ibisz.

Siderofobiastrach przed gwiazdami. Fobia prześladująca producentów programów rozrywkowych. Najsilniej ujawniła się w ostatnich miesiącach wśród osób odpowiadających za casting do „Tańca z gwiazdami”.

Westifobiastrach przed ubraniami. Przypadłość, która od blisko 15 lat prześladuje Dodę, zbiera w show-biznesie kolejne żniwa. Podobne lęki przed zakładaniem ubrań towarzyszą też m.in. Natalii Siwiec czy Oli Ciupie. Początkowo specjaliści twierdzili, że fobia ta ujawnia się głównie w wieku młodzieńczym. Madonna obaliła jednak te badania.

Atazagorafobiastrach przed byciem zapomnianym, zignorowanym lub strach przed zapomnieniem. Prawdziwa plaga w rodzimym show-biznesie, dotyczy głównie gwiazd po 40. roku życia. Najgłośniejszym polskim przypadkiem osoby z atazagorafobią jest Michał Wiśniewski. Ostatnio zdiagnozowano również Kubę Wojewódzkiego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here